IMG 3112

Korzystając z niedalekiej lokalizacji Bazyliki w Panewnikach, nasi katecheci zabrali uczniów z klas 1b, 2i i 2L na adorację Jezusa w tamtejszym żłóbku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że żłóbek panewnicki jest największy wśród szopek Europy.
Początek szopki w Panewnikach, zależnie od źródła, datuje się na rok 1908. Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych.

Pod główną częścią panewnickiego żłóbka umieszczony jest napis: „WIELKA TAJEMNICA WIARY”, to temat tegorocznego programu duszpasterskiego, który przez najbliższe trzy lata będziemy przeżywali pod hasłem: „EUCHARYSTIA DAJE ŻYCIE”. W głównej scenie jest postać papieża Franciszka, jako wyraz wdzięczność za List Apostolski „Admirabile signum” – o znaczeniu i wartościu żłóbka, który papież uroczyście podpisał, 2 grudnia 2019 roku w Greccio, w miejscu, gdzie św. Franciszek urządził pierwsze Misterium Bożonarodzeniowe 24 grudnia 1223 roku.
W lewym skrzydle znajduje się postać św. Klary z Asyżu z Najświętszym Sakramentem. Podanie głosi, że w czasie najazdu Saracenów na Asyż, Klara miała ich odstraszyć Najświętszym Sakramentem, który wyniosła z kościoła. Blask idący z Hostii miał jakoby porazić wroga i zmusić go do ucieczki. Legenda powstała zapewne na tle szczególnego nabożeństwa, jakie św. Klara miała do Eucharystii.
Z prawej strony na tle katowickiej katedry umieszczona została postać sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego męczennika z czasów II wojny światowej oraz na tle bazyliki panewnickiej - sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w 1967 roku gościł w Panewnikach. Obaj mają zostać beatyfikowani w 2020 roku. Ich świętość, odwaga i męstwo wyrasta z Eucharystii.
Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice, uczniowie zwiedzili również żłóbek ruchomy, a potem przeszli na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, świnki wietnamskie, oślica, alpaki, króliki, bażanty, kaczki i gołębie.