gala

Słowa:
„… idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach,
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.
Bądź wierny! Idź!...”,

które zabrzmiały w hali sportowej ZSTiO Nr 2 w Katowicach najpełniej oddają rangę przedsięwzięcia, którego finał miał miejsce 11. 03 2021 roku.

 

W tym dniu, o godzinie 12.00 rozpoczęła się finałowa gala podsumowująca projekt edukacyjny: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 Grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!, którego głównym organizatorem była Pani Urszula Bauer pełniąca funkcję Śląskiego Kuratora Oświaty.

Zaangażowane w tę akcję zostało ponad tysiąc szkół z województwa śląskiego, spośród nich 120 z regionu śląsko – dąbrowskiego zasłużyło na wyjątkowe uznanie i wyróżnienie. I to właśnie uczniowie – laureaci konkursów i innych zadań wraz ze swoimi opiekunami zostali uhonorowani w piątkowe południe. Najważniejsza częścią tej uroczystości było uczczenie Bohaterów stanu wojennego, to Im - uczennica klasy II e – Kamila Urban - w imieniu dzieci i młodzieży całego Śląska – oddała hołd i złożyła podziękowania słowami:

„Dziękujemy Wam za to, że możemy czuć się wolni i bezpieczni, że mamy możliwość zgłębiania niezafałszowanej historii oraz poznawania bez ograniczeń dzieł literatury i sztuki. Dzięki Waszej determinacji i odwadze, zaangażowaniu i poświęceniu żyjemy w wolnej Polsce (…). Zapewniamy, będziemy o Was pamiętać, a w chwili próby Wasza szlachetna postawa będzie dla nas drogowskazem.”

By uświetnić uroczystą galę został zaprezentowany autorski montaż słowno – muzyczny będący dramatyczną relacją o życiu i śmierci Dziewięciu z „Wujka”, których losy na zawsze splotły się z burzliwą historią naszego narodu. Uczniowie klas: 2a, 2e, 2i, 3b, 3c, 3e, którym towarzyszył Pan Krzysztof Zelner oraz prowadzący część artystyczną – Kinga Kot i Kacper Sikora - przywołali wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1981 roku, w 40. rocznicę pacyfikacji KWK „Wujek”, kiedy tuż obok budynku naszej szkoły rozegrała się najdramatyczniejsza historia stanu wojennego.

Na zakończenie wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali piosenkę Żeby Polska była Polską i złożyli deklarację pamięci: Pamiętamy – 1981 – nie zapomnimy!