IMG 3112

Idea turnieju to połączenie pasji do debat oksfordzkich i chęć wspomożenia podopiecznych Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz propagowanie idei wolontariatu. Konkretnym celem jest sfinansowanie udziału dzieci - podopiecznych Fundacji - po przeszczepie serca w wyjazdach fundacji, w tym roku w Rakoniewicach. W turnieju wzięło udział 16 drużyn: seCRe - Olsztyn, Misiaki Collegiaki - Olsztyn, Łukasiak1 - Dąbrowa Górnicza, Łukasiak2 - Dąbrowa Górnicza, Staśki - Sosnowiec, Dziewczyny - Ruda Śląska, Team Mickiewicz - Lubliniec, TEBisie - Tychy, Mocne Ad Personam - Zabrze, Różowe flamingi - Tychy, Wyspian - Tychy, Zakręceni - Kraków, Janki - Świętochłowice, Drużyna Pierścienia - Zabrze, luzwuz chłopaki - Kraków.

 Debaty oceniali sędziowie m.in. z Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Warszawy, Rudy Śląskiej, Tych - reprezentujący czołowe organizacje zajmujące się propagowaniem idei debaty oksfordzkiej.

“Debatuj z sercem” to wyjątkowe przedsięwzięcie. To jedyny w Polsce charytatywny turniej debat i jeden z dwóch, gdzie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i formalnych dot. uczestnictwa (startują uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci i osoby pracujące). Organizacja turnieju jest możliwa dzięki zaangażowaniu ok. 70 wolontariuszy z całej Polski i miesiące przygotowań.

W tym roku turniej został otwarty wykładem inauguracyjnym Krzysztofa Buły - prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

Przez dwa dni rozgrywek odbyło się 28 debat dotyczących tez,
1. Nauka uwolniła człowieka od lęku przed bogami.
2. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od wolności.
3. Góry są ciekawszą opcją wakacyjną niż morze.
4. Lepiej mieć niż być.
5. Lepiej żałować za grzechy niż za stracone okazje.
6. Należy zlikwidować wagony przedziałowe w pociągach.

Zwycięzcami III edycji "Debatuj z sercem" została drużyna Zakręconych, II miejsce - Staśki a III luzwuz chłopaki. Tytuł najlepszego mówcy turnieju przyznano Karolowi Kowalczykowi z Olsztyna drużyny Misiaki Collegiaki.

 

Organizatorzy:
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach
Fundacja “Projekty Edukacyjne”

Partner:
Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca

Sponsor:
ReklamowyGadżet.pl

Patronat honorowy:
dr Jan Olbrycht poseł do Parlamentu Europejskiego