IMG 3112

Nasi wspaniali uczniowie czynnie włączyli się w Akcję Żonkile, upamiętniając rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w dniu 19 kwietnia 1943 r.
Organizatorem Akcji Żonkile jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Warto pamiętać, że powstanie wybuchło nie tylko w warszawskim getcie. Również w Częstochowie w czerwcu oraz w Będzinie i Białymstoku w sierpniu 1943 r.

 

2021 04 14 swieto chrztu Polski1

"2021