erasmus

Erasmus+ Job Shadowing "DOSKONALMY SWOJE UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWE!"

W dniu 08 listopada 2022 roku nauczyciele ZSTiO Nr 2 obserwowali pracę firmy Savina, która na przełomie XX wieku była centrum codziennego handlu. Otwarty targ w Savinie dostarczał świeże produkty - głównie, sery i wina, a także sieci rybackie. Bracia Magro byli już znanymi kupcami zaopatrzeniowymi, a ich biura znajdowały się w samym centrum tej wyspy.

 

Przez lata Bracia Magro zbudowali organizację, której celem jest tworzenie produktów najwyższej jakość. Filarami tej firmy są: uczciwość, niezawodność, przywiązanie do jakości i pasja do dobrego smaku. Dziś, Magro Brothers są wiodącymi przetwórcami żywności na Malcie, renomowanymi sprzedawcami zaopatrzenia i mają kontakty handlowe z około pięćdziesięcioma krajami na czterech kontynentach.
Zgodnie z dziedzictwem rodziny Magro, Centrum Rzemieślnicze Savina wyróżnia się w dostarczaniu charakterystycznych i eleganckich ekspozycji najlepszych maltańskich, śródziemnomorskich i brytyjskich produktów spożywczych oraz rzemieślniczych. Produkty Savina prezentują luksus, który inspiruje i stymuluje wszystkie zmysły: smak, zapach, dźwięk, wzrok i dotyk. Kolejnym doświadczeniem było poznanie rodzinnego Gospodarstwa Ta' Mena.
Ideą gospodarstwa Ta' Mena Estate jest zaprezentowanie gościom wyróżniającego się produktu. W Ta' Mena Estate oferuje się coś więcej niż słońce, morze i komfort. W rzeczywistości właściciele starają się przedstawić historię, folklor i kulturę Gozo.
Nauczyciele będąc w Ta' Mena dowiedzieli się o uprawach, drzewach i przetwarzaniu żywności w tradycyjny sposób. W Ta' Mena Estate produkowane są typowe gozańskie jedzenie. Korzystają z tradycyjnych przepisów, które były używane przez przodków. Ich małym sekretem jest wykorzystanie wyjątkowego śródziemnomorskiego słońca i naturalnych konserwantów, w szczególności soli morskiej, do konserwacji kilku potraw i napojów, a mianowicie Kunserva Helwa (słodka pasta pomidorowa), suszone pomidory, dzikie kapary w occie i likier z opuncji.
Zaskoczeniem było to, że firmy lokalne są bardzo dobrze przygotowane do prezentacji swoich procesów produkcyjnych odwiedzającym w niebanalny sposób. Pozwala to na stworzenie wrażenia, że każdy oglądający czuje się jak uczestnik tego technologicznego cyklu.
Firmy odwiedzane są przez znamienitych gości. Był nim na przykład książę Filip.
Wszystkie prezentacje prowadzone były w języku angielskim.
Ostatnia część dnia upłynęła na części kulturowej na wyspie Comino. W całości jest ona rezerwatem przyrody. Nie ma na niej regularnego ruchu kołowego ani komunikacji publicznej. Jest jednym z najbardziej dzikich zakątków Republiki Malty. Największą atrakcją Comino jest Błękitna Laguna, która słynie z krystalicznie czystej wody oraz przepięknej flory i fauny.