koncert

„…Powiedz, Mamo, co to ojczyzna jest…”?
„JANEK. PAMIĘTAMY!” - w hołdzie Janowi Stawisińskiemu -

Klasa 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Dziewięciu Górników z „Wujka”
w siedzibie Polskiego Radia Katowice…

 

Niezwykłego koncertu zespołu Fabryka „JANEK. PAMIĘTAMY!”, który miał miejsce 9 listopada o godz.13.00 w Polskim Radiu Katowice, wysłuchali dzisiaj uczniowie klasy 1 L2.
Był to muzyczny hołd dla Janka Stawisińskiego, jednego z dziewięciu górników zastrzelonych przez ZOMO w KWK „Wujek” 16 grudnia 1981 r., połączony ze swoistego rodzaju muzyczną lekcją historii. Fabryka zagrała klasyczny rock z brzmieniami elektronicznymi. Ich muzyka połączona z autorskimi tekstami oraz utworami znanych twórców takich jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Borowski czy Stanisław Wyspiański zabrzmiała wyjątkowo w profesjonalnej sali koncertowej Polskiego Radia Katowice. Zespół opracował również interpretację kilku anonimowych wierszy poświęconych Jankowi Stawisińskiemu i pozostałym górnikom zastrzelonym na „Wujku”.
Ponadto, w ramach kształcenia kierunkowego, uczniowie klasy 1L2 mieli wyjątkową okazję do zaobserwowania współpracy i patronatu różnych instytucji kultury - Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Polskiego Radia Katowice i zespołu muzycznego Fabryka.